awards

James Beard Foundation Announces 2013 Restaurant and Chef Awards Finalists

It's time.

It's time.Photo: James Beard Foundation

At last! The James Beard Foundation has whittled down its massive list of semifinalists to reveal its final contenders. The awards ceremony will take place on Monday, May 6 at Avery Fisher Hall in New York City, and Stanley Tucci will host. Check out the finalists for Outstanding Restaurant, Best New Restaurant, Rising Star Chef, as well as the rest, straight ahead.

Best New Restaurant
Empellón Cocina, NYC
Grace, Chicago
The Ordinary, Charleston, SC
Rich Table, San Francisco
State Bird Provisions, San Francisco

Outstanding Bar Program
The Aviary, Chicago
Bar Agricole, San Francisco
The Bar at the NoMad Hotel, NYC
Holeman & Finch Public House, Atlanta
Pegu Club, NYC
The Violet Hour, Chicago

Outstanding Chef
Sean Brock, McCrady’s, Charleston
David Chang, Momofuku Noodle Bar, NYC
Gary Danko, Restaurant Gary Danko, San Francisco
Suzanne Goin, Lucques, West Hollywood, CA
Paul Kahan, Blackbird, Chicago
Nancy Silverton, Pizzeria Mozza, Los Angeles

Outstanding Pastry Chef
Dominique Ansel, Dominique Ansel Bakery, NYC
Melissa Chou, Aziza, San Francisco
Ken Forkish, Ken’s Artisan Bakery, Portland, OR
Hedy Goldsmith, Michael’s Genuine Food & Drink, Miami
Brooks Headley, Del Posto, NYC

Outstanding Restaurant
August, New Orleans
Blue Hill, NYC
Highlands Bar and Grill, Birmingham, AL
The Slanted Door, San Francisco
Spiaggia, Chicago

Outstanding Restaurateur
Maguy Le Coze, Le Bernardin, NYC
Donnie Madia, One Off Hospitality Group (Blackbird, Avec, The Publican, and others), Chicago
Piero Selvaggio, Valentino Restaurant Group (Valentino, Valentino Vin Bar), Santa Monica, CA
Caroline Styne (Lucques, Tavern, A.O.C., etc.), West Hollywood, CA
Phil Suarez, Suarez Restaurant Group (ABC Kitchen, Jean Georges, Prime Steakhouse), NYC

Outstanding Service
Del Posto, NYC
Quince, San Francisco
The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA
Topolobampo, Chicago
Vetri, Philadelphia

Outstanding Wine Program
A16, San Francisco
The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN
CityZen at Mandarin Oriental, Washington, D.C.
Frasca Food and Wine, Boulder, CO
Picasso, Las Vegas

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional
Sam Calagione, Dogfish Head Craft Brewery, Milton, DE
Merry Edwards, Merry Edwards Winery, Sebastopol, CA
Garrett Oliver, The Brooklyn Brewery, Brooklyn, NY
Neal Rosenthal, Rosenthal Wine Merchant, NYC
David Wondrich, spirits educator, Brooklyn, NY

Rising Star Chef of the Year
Jimmy Bannos, Jr., Purple Pig, Chicago
Danny Bowien, Mission Chinese Food, San Francisco and NYC
Thomas McNaughton, Flour + Water, San Francisco
David Posey, Blackbird, Chicago
Blaine Wetzel, The Willows Inn, Lummi island, WA

Best Chef: Great Lakes
Dave Beranm, Next, Chicago
Stephanie Izard, Girl & the Goat, Chicago
Jonathon Sawyer, Greenhouse Tavern, Cleveland
Paul Virant, Vie, Western Springs, IL
Andrew Zimmerman, Sepia, Chicago

Best Chef: Mid-Atlantic
Cathal Armstrong, Restaurant Eve, Alexandria, VA
Spike Gjerde, Woodberry Kitchen, Baltimore
Johnny Monis, Komi, Washington, D.C.
Brad Spence, Amis, Philadelphia
Vikram Sunderam, Rasika, Washington, D.C.

Best Chef: Midwest
Justin Aprahamian, Sanford, Milwaukee
Gerard Craft, Niche, St. Louis
Colby Garrelts, Bluestem, Kansas City, Mo
Michelle Gayer, Salty Tart, Minneapolis
Jack Riebel, Butcher & the Boar, Minneapolis

Best Chef: Northeast
Jamie Bissonnette, Coppa, Boston
Joanne Chang, Flour bakery + Café, Boston
Gerry Hayden, The North Fork Table & Inn, Southold, NY
Melissa Kelly, Primo, Rockland, ME
Barry Maiden, Hungry Mother, Cambridge, MA

Best Chef: Northwest
Jason Franey, Canlis, Seattle
Naomi Pomeroy, Beast, Portland, OR
Gabriel Rucker, Le Pigeon, Portland, OR
Ethan Stowell, Staple & Fancy Mercantile, Seattle
Cathy Whims, Nostrana, Portland, OR

Best Chef: NYC
April Bloomfield, The Spotted Pig
Wylie Dufresne, wd~50
Mark Ladner, Del Posto
Jonathan Waxman, Barbuto
Michael White, Marea

Best Chef: South
Justin Devillier, La Petite Grocery, New Orleans
Jeff McInnis, Yardbird Southern Table & Bar, Miami Beach
Tory McPhail, Commander's Palace, New Orleans
Alon Shaya, Domenica, New Orleans
Sue Zemanick, Gautreau’s, New Orleans,

Best Chef: Southeast
Ashley Christensen, Poole’s Downtown Diner, Raleigh, NC
Edward Lee, 610 Magnolia, Louisville
Joseph Lenn, The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN
Steven Satterfield, Miller Union, Atlanta
Tandy Wilson, City House, Nashville

Best Chef: Southwest
Kevin Binkley, Binkley’s Restaurant, Cave Creek, AZ
Bryce Gilmore, Barley Swine, Austin
Jennifer Jasinski, Rioja, Denver
Hugo Ortega, Hugo's, Houston
Chris Shepherd, Underbelly, Houston

Best Chef: West
Chris Cosentino, Incanto, San Francisco
Christopher Kostow, The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA
Corey Lee, Benu, San Francisco
Daniel Patterson, Coi, San Francisco
Jon Shook and Vinny Dotolo, Animal, Los Angeles


Earlier: Here Are 2013’s James Beard Restaurant and Chef Semifinalists

Stanley Tucci Hosting the 2013 James Beard Awards

Advertising

Recent News

 
NY Mag